Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Jak vybrat fotbalový míč

26.02.2020 | Kategorie:Blog

Fotbal můžeme hrát bosí, brány se dají udělat z tašek do školy a protihráče si můžeme klidně představovat. Ale všichni se shodneme na tom, že bez té kulaté věci, kterou nazýváme míč, by to prostě nešlo.

Fotbalový míč Uniforia Víte, jak vybrat míč?


Fotbal můžeme hrát bosí, brány se dají udělat z tašek do školy a protihráče si můžeme klidně představovat. Ale všichni se shodneme na tom, že bez té kulaté věci, kterou nazýváme míč, by to prostě nešlo. Druhů míčů je spoustu a někomu může dělat problém vybrat pro sebe či pro svou ratolest ten správný. V tomto článku se vám budeme snažit vysvětlit vše, co je potřeba pro správný výběr.

Velikost míče:

Nejdůležitějším faktorem je velikost míče. Velikost volíme podle toho, pro jakou kategorii míč vybíráme. Základní velikosti jsou tři, a to velikost 5, 4 a 3. Do našeho výčtu jsme ještě přidali jednu velikost, a sice velikost mini, což jsou míče občas také označovány jako 1 či 2. Nejedná se ale už o zápasové míče, nýbrž o míče tréninkové. Pojďme si blíže vysvětlit, kam míče zařadit.

Velikost 5:

Standardní velikost míče. Těmito míči se hraje od straších žáků (13 -14 let), přes mladší (15 - 16 let) a starší dorost (17 - 18 let) až po může.

Velikost 4:

Menší velikost určena pro děti od starších přípravek (9 - 10 let) po mladší žáky (11 - 12 let)

Velikost 3:

Nejmenší velikost určena pro předpřípravku (pod 6 let) a mladší přípravku (6 - 8 let).

Velikost mini:

Míče, které nejsou určené pro hraní zápasů. Jedná se o tréninkové míče, se kterými se rozvíjí fotbalové dovednosti.

Kvalita míče a jeho určení:

Nároky na míč máme každý jiné. Někdo potřebuje míč ověnčený certifikátem FIFA a někomu stačí míč, který vyhrál na pouti. Pokud to ale s fotbalem myslíme vážně, měli bychom vybírat mezi značkovými balóny, které zaručují dostatečnou kvalitu. Adidas, Nike a Puma patří k předním výrobcům fotbalových míčů na trhu, proto se nemusíte bát koupit od těchto značek jakýkoliv míč.

Neoficiálně by se daly míče rozdělit na zápasové a tréninkové. Zápasové míče jsou ty nejkvalitnější a z pravidla jsou ověnčeny certifikátem FIFA. Hrají s nimi ty nejvyšší fotbalové soutěže a jejich cena se pohybuje kolem pár tisíc Kč. Tréninkové míče jsou na tom kvalitativně hůře, ale zato jsou znatelně levnější. Samozřejmě musí splňovat určitá kritéria a pro trénink jsou naprosto dostačující.

FIFA Quality certifikát Certifikace FIFA:

FIFA vydává dva certifikáty pro fotbalové míče. Nejpřísnější se označuje FIFA QUALITY PRO a ten méně přísný FIFA QUALITY. Míče se testují na obvod, kulatost, odskok, váhu, absorpci vody, ztrátu tlaku a v poslední řadě, jak dobře drží tvar a velikost. Pro získání certifikátu FIFA QUALITY musí míč projít alespoň šesti z těchto sedmi testů. Pro získání certifikátu FIFA QUALITY PRO musí úspěšně splnit všech sedm.

Zdroj: https://football-technology.fifa.com/en/media-tiles/fifa-quality-programme-for-footballs/

 

Doufáme, že Vám byl článek nápomocný a že už máte představu, do jakého míče budete kopat. Pokud si ale stále nevíte rady, napište nám nebo nám zavolejte a my Vám rádi s výběrem pomůžeme.

 

Článek napsal:
Trenér mládeže a občasný střelec gólů v nižší třídě
Jirka Fotbalujista Fajt
Čekejte prosím...
cross