Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Jak vybrat kopačky

27.02.2020 | Kategorie:Blog

Herní výkon fotbalisty nezávisí jen na jeho schopnostech, ale také na jeho výbavě. A názory typu “ v kopačkách to není” nejsou tak úplně pravda. Proto je třeba dát výběru kopaček větší váhu, než si možná myslíte a zamyslet se alespoň nad těmito třemi otázkami.

Druhy kopaček Víte, jaké si vybrat kopačky?


 

Sedím v šatně před utkáním a obouvám si své kolíkové kopačky adidas Predator 19.1, v čemž mě vyruší spoluhráč a pokládá mi otázku: “Jirko, ty si dneska bereš kolíky?” Trošku nechápavě, ale zároveň pobaveně, se podívám z okna na naše travnaté hřiště, které spíše než dovezený trávník bohatého Američana na předměstí připomíná polní cestu, přes kterou se projelo stádo traktorů.

Ve skutečnosti z našeho šatnového okna na hřiště vidět není, ale to není podstatné. Podstatné je, že herní výkon fotbalisty nezávisí jen na jeho schopnostech, ale také na jeho výbavě. A názory typu “ v kopačkách to není” nejsou tak úplně pravda. Proto je třeba dát výběru kopaček větší váhu, než si možná myslíte a zamyslet se alespoň nad těmito třemi otázkami.

1. Na jakém povrchu budu hrát?

Špatně zvolená podrážka dokáže značně znepříjemnit fotbalové snažení. Určitě to zná každý fotbalista. Hrajete s lisovkami na podmáčené trávě a nejste schopni se pořádně rozeběhnout. Při změně směru připomínáte spíše odbočující autobus a při náhlém zastavení kloužete hokejově ještě několik metrů. Podle mě není nic víc frustrujícího. Proto radím být na tyto situace připravený a mít vždy v tašce toto základní fotbalové obutí.

Travnaté hřiště

Lisovky (FG):

Lisovky neboli FG (Firm Ground) jsou kopačky s nejuniverzálnějším typem podrážky. Jsou určeny především na pevné přírodní trávníky, dají se ale také použít na lehce mokrém trávníku nebo výjimečně na umělé trávě s vyšším chlupem (hrozí rychlejší opotřebení kopačky). Pro svou rozmanitou použitelnost se jedná o základní typ kopaček, které by měl mít ve své výbavě každý fotbalista.

 
Kolíky (SG):

Kolíky neboli SG (Soft Ground) jsou kopačky určené především na podmáčené trávníky. Jsou osazeny kovovými špunty, které jsou svým tvarem přizpůsobeny k tomu, aby se co nejsnadněji zapíchly do měkkého povrchu. Doporučujeme je opravdu jen na podmáčené, bahnité nebo velmi měkké povrchy. Pokud jen zaprší, tráva je mokrá, ale povrch stále tvrdý, je lepší použít klasické lisovky.

Umělé povrchy (AG):

Kopačky na umělé povrchy neboli AG (Artificial Ground) jsou jedny z posledních typů kopaček, se kterými přišli výrobci na trh. Jak už název napovídá, jsou určeny jen a pouze na umělé povrchy (tzv. umělky) novějšího typu, které disponují vyšším chlupem. Nedoporučujeme je používat na přírodních površích. A taková menší rada... připravte si smetáček a lopatku, jelikož černou gumu z umělky budete nacházet úplně všude.

Turfy (TF):

Turfy neboli TF jsou typem kopaček, které se používají především na starších umělkách s nízkým chlupem. Dají se ale také použit na zmrzlých površích nebo, v dnešní době už jen ojedinělé, škváře. Nejvíce ze všech zmíněných druhů kopaček připomínají obyčejné tenisky. Disponují totiž jen malými gumovými špuntíky, které zaručují vynikající stabilitu.

Multi-Ground (MG):

Kopačky typu MG (Multi-Ground) jsou určeny především na umělou trávu nebo na suchou a tvrdou přírodní trávu. Špunty na podrážce jsou rozmístěny tak, aby se hráč cítil stabilněji při akceleracích a při rychlých změnách směru na tvrdých površích. Skvěle se hodí především pro fotbalisty, kteří chtějí ušetřit (peníze i místo ve sportovní tašce) a koupit si univerzální kopačky, které částečně nahrazují (kombinují) obuv na umělou a přírodní trávu. Toto označení používá u svých kopaček pouze firma Nike, tudíž ji u jiných výrobců nenajdete.

Predator a Nemeziz 2. Jaký mám rozpočet?

Velmi důležitým kritériem pro většinu z nás je nepochybně cena. Naštěstí jsou v dnešní době cenově dostupné i velmi dobré kopačky. Výrobci totiž nezůstávají jen u elitních kopaček pro profesionální fotbalisty, ale vyrábějí také kopačky, které se vejdou do rozpočtu každému z nás. Například největší výrobci fotbalových kopaček adidas a Nike mají ve svém repertoáru čtyři až pět tříd svých kolekcí. Zatím si je představíme jen tak letmo, jelikož pro vás připravujeme samostatný článek na toto téma.

 

 

Adidas jeho nejnovější kopačky rozděluje na řady adidas predator, adidas Nemeziz, adidas X a adidas Copa. Každá z těchto řad se rozděluje označeními 19+, 19.1, 19.2, 19.3 a 19.4. Třídy 19+ a 19.1 jsou určeny především pro fotbalové nadšence a profesionály, kteří jsou schopní do svého „nářadí“ investovat více jak 5 000,- Kč. Třídy 19.2 a 19.3 jsou určeny pro fotbalisty, kteří stále chtějí kvalitní kopačky, ale nechtějí do své výbavy investovat více jak 3 500,- Kč. Poslední třída je označena 19.4, která je naopak určena pro fotbalové amatéry či sváteční fotbalisty, kteří do svých kopaček chtějí investovat kolem 1 000,- Kč.

Nike je na tom velmi podobně, jen své řady Mercurial, Phantom a Tiempo rozděluje na třídy Elite, Pro, Academy a Club, přičemž platí to samé, co u adidas. Elite je nejvyšší třída určená pro profesionály, zatímco Club je určená pro amatéry a od toho se odvíjí také cena a samozřejmě kvalita zpracování a použité technologie.

Chápeme, že výběr není úplně snadný, a proto je tu fotbaluj.cz pro vás. Pokud si nevíte rady, nebojte se nám napsat či zavolat. Zeptáme se vás na pár otázek a za pár minut pro (za) vás vybereme kopačky, které vám sednou jako hrnec na...

3. Jakou velikost? Aneb na šířce nohy také záleží

Většina z nás si vybírá boty jen podle délky chodidla, což jsou ty nám známá čísla EU 41, 42, 42,5, 43 atd. Ale nedochází nám, že neméně důležitým faktorem, na který bychom měli také myslet, je šířka chodidla. Bohužel, výrobci bot si nemůžou, anebo jednoduše nechtějí, dovolit vyrábět k různým délkám ještě různé šířky bot, a proto si musíme dát při výběru kopačky velký pozor, aby nám sedla i na šířku chodidla. Stačí se řídit jednoduchou poučkou: Pokud mám chodidlo širší, spíš mi budou sedět kopačky kožené, protože se kůže lépe přizpůsobí noze. Schválně píšu poučkou a ne pravidlem, jelikož každá noha je originál a každému z nás sedí něco jiného. Výběr je individuální a nelze dopředu říct, i když budu mít veškeré parametry, jestli mi daná kopačka bude či nebude sedět. Proto je třeba si kopačky vyzkoušet, a teď nemyslím projít se s nimi na prodejně 5 kroků tam a zpátky, ale opravdu je mít na noze třeba hodinu. Chodit v nich doma sem tam, popoběhnout, vyskočit v nich atd. Právě kvůli tomu Vám fotbaluj.cz poskytuje 60denní lhůtu na vyzkoušení obuvi. Abyste si v klidu mohli botu vyzkoušet a rozmyslet si, jestli to je ta práva nebo “nepravá” s vědomím, že vás netlačí čas.

Přečtěte si náš článek “Jak správně změřit chodidlo”, abyste se vyvarovali špatnému výběru velikosti. Dozvíte se v něm, jak nejpřesněji změřit délku i šířku vašeho chodidla a jakou si následně vybrat velikost boty.

Hodně štěstí při výběru té správné kopačky, někdy je to opravdu velká věda. Nebojte se nás na cokoliv zeptat, fotbaluj.cz je tu od toho, aby Vám výběr co nejvíc zpříjemnilo a dovedlo vás k té správné kopačce, ve které se budete na hřišti cítit jako v bačkůrce.

 

Článek napsal:
Trenér mládeže a občasný střelec gólů v nižší třídě
Jirka Fotbalujista Fajt
Čekejte prosím...
cross